قویترین شتاب‌دهنده نوترونی جهان فعالیت خود را آغاز کردتاسیسات ‪ ۱/۴‬میلیارد دلاری منبع نوترون اسپلیشن "‪Neutron Source‬ ‪ "Spallation‬عنوان قدرتمندترین منبع نوترون شتاب‌دهنده را برای تحقیقات علمی از آن خود کرد.

"اسپلیشن" به معنای جداشدن ذرات ماده در نتیجه برخورد یا استرس است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از تنسی، آزمایشگاه ملی "اوک ریج" اعلام کرد قدرت پرتو نوترون در این مرکز روز ‪ ۱۱‬اوت به ‪ ۱۸۳‬کیلووات رسید و حد نصاب قبلی ‪ ۱۶۳‬کیلووات را که به تاسیسات ‪ ISIS‬در آزمایشگاه راترفورد آپلتون در نزدیکی آکسفورد انگلیس تعلق داشت، پشت سر گذاشت.

با آنکه ظرفیت تاسیسات ‪ ISIS‬دو برابر شده است، اما مقامات اوک ریج می‌گویند شتاب‌دهنده جدید برای تولید ‪ ۱۰‬برابر بیشتر نوترون یعنی ‪۱/۴‬ مگاوات طراحی شده است.

هر چه میزان وات پرتو نوترون بیشتر باشد، تعداد نوترون‌ها بیشتر است و پژوهشگران چیزهای بیشتری را می‌توانند ببینند. تفرق نوترون که در دهه ‪۱۹۴۰‬ در اوک ریج کشف شد، ابزار مهمی برای مطالعه نحوه ساخت مواد فراهم می‌کند تا مواد بهتر، سبکتر، ارزانتر و محکمتر ساخته شود.

بطور مثال، در مرکز منبع نوترون اسپلیشن، تحقیقات بر روی مواد ترموالکتریک برای شرکت جنرال موتورز انجام خواهد شد. جنرال موتورز امیدوار است از گرمای اگزوز خودروها دستگاههای الکتریکی خودروها را بکار اندازد.

تام میسون مدیر آزمایشگاه اوک ریج ‪ SNS‬را به یک میکروسکوپ خیالی برای مشاهده نحوه قرار گرفتن اتمها در کنار یکدیگر تشبیه می‌کند تا با استفاده از این دانش موادی با برخی خواص دلخواه ساخته شود. این ماده می‌تواند یک پروتیین یا ماده مغناطیسی باشد.

انجام این کار نیازمند یک منبع بسیار پرنور است تا جزییات کاملا مشاهده شود. ‪ SNS‬که ‪ ۴۰۰‬کارمند دارد در آوریل سال ‪ ۲۰۰۶‬گشایش یافت، اما یک سال دیگر طول می‌کشد تا به ظرفیت کامل خود برسد. بیشتر تحقیقات انجام شده در این محل به روی جامعه علمی باز است و فقط ‪ ۵‬درصد آن اختصاصی است.

با آنکه بیشتر تحقیقات در این مرکز مطالعات بنیادی خواهد بود، اما تا عرضه به بازار فاصله چندانی ندارد. پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک مواد تولید شده در این مرکز، در کارخانه‌هایی در تنسی و دیگر نقاط آمریکا، در ساخت محصولات واقعی به کار رود.

/ 0 نظر / 15 بازدید