آثار مخرب الکل و مواد مخدر بر اعضای بدن


مصرف الکل و مواد مخدر علاوه بر تخریب روانی، اثرهای مخرب زیادی بر سلامتی انسان می‌گذارد و موجب تحلیل رفتن ماهیچه‌ها ، التهاب ، افزایش رسوب چربی و فشار خون می‌شود.


پوست و مو:
مواد مخدر باعث تخلیه بدن از مواد مغذی می‌شوند که برای سلامت و زیبایی پوست و مو مورد نیازند.

توصیه‌های عمومی برای مقابله با آن :مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی ، به خصوص غذاهای غنی از ویتامین‌های ‪ ,a , C‬پروتئین و روی.

قلب و عروق :
به علت دریافت ضعیف پروتئین در افرادی که الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند ، ماهیچه‌ها تحلیل می‌روند و به موازات التهاب، افزایش رسوب چربی و فشارخون نیز اتفاق می‌افتد.

کارشناسان تغذیه در این خصوص ، رژیم کم چرب با پروتئین کافی و ورزش منظم را توصیه می‌کنند.

کبد:
ذخیره ی اندک ویتامین‌ها و مینرال‌ها در افرادی که الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند موجب ممانعت کبد متورم از تولید صفرا و فیلتراسیون و همچنین کاهش اشتها در این افراد می‌شود .

توصیه : رژیم غذایی پرکالری و غذاهای با دانسیته ی بالای مواد مغذی، و مصرف مواد غذایی پرپروتئین با چربی متوسط به همراه مصرف مکمل‌های ویتامین و مینرال .

لوزالمعده (پانکراس):
تحریک پانکراس در جریان اعتیاد که به تورم این عضو منجر می‌شود، ممکن است باعث مسدود شدن مسیر ورود آنزیم‌ها به روده شود که این مساله موجب اختلال در هضم مواد غذایی و بیماری دیابت می‌شود.

توصیه : مصرف مکرر وعده‌های غذایی کوچک مغذی.

کلیه ها:
التهاب، عفونتهای مکرر و افزایش دفع آب باعث افزایش اتلاف مواد مغذی می شود.

توصیه : غذاهای غنی از مواد مغذی، غذاهای غنی از پتاسیم و مصرف محدود کافئین.

سیستم عصبی مرکزی و هیپوتالاموس:
الکل و مواد مخدر باعث تحریک کردن، آرام کردن و به خشم آوردن سیستم عصبی شده و بر حافظه و تفکر فرد نیزتاثیر می‌گذارند.

الکل همچنین سلولهای غیر قابل ترمیم مغزی را از بین می‌برد و در اثر مصرف این مواد، مرکز کنترل اشتها پیام‌های مغشوشی را به منظور ایجاد احساس سیری ، گرسنگی و تشنگی ارسال می‌کند.

توصیه: استراحت، مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی شامل غذاهای غنی از تریپتوفان و تیروزین، فعالیت بدنی، مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال و ‪ B‬کمپلکس.

غشاء مخاطی :
مواد مخدر غشاء‌های مخاطی نظیر غشاء مری، معده و رکتوم را تحریک می‌کنند.

توصیه : تغذیه متعادل می‌تواند به بازسازی این بافت‌ها کمک کند.مغذی غنی از ویتامین ‪ A(‬سبزیجات نارنجی رنگ)، ویتامین ‪ C‬و دریافت محدود کافئین.

معده:
مواد مخدر و الکل معده را تحریک کرده، خطرایجاد زخم‌ها را بالا برده و باعث آزردگی معده می‌شوند.

توصیه : افزایش تعداد دفعات مصرف غذا و محدود کردن مصرف کافئین روده:
کاهش یا افزایش سرعت زمان عبور مواد؟ افزایش خطر سوء جذب مواد یا خطرایجاد انواع خاصی از سرطان ها.

توصیه : دریافت بیشتر فیبر، آب، ورزش و محدود کردن کافئین.

رکتوم:
دفع ضعیف یا اسهال، ممکن است به هموروئید(بواسیر) منجر شود.

توصیه : مصرف غذاهای پرفیبر، روتین(یک مینرال)، مصرف آب و داشتن فعالیت بدنی.

شاخص‌های خونی :
سطح بسیاری از مواد مغذی به واسطه ی مواد مخدر و الکل تحت تاثیر قرار می گیرد.

توصیه : برای این که تست خون نتیجه دقیقی به دست دهد توصیه می‌شود که ‪۶‬ تا ‪ ۱۲‬هفته بعد از ترک انجام شود.

در مورد کلسترول، اگر اندازه‌گیری به دقت انجام نشود ممکن است نتیجه نرمال به نظر برسد در حالی که واقعا این طور نیست.

نقش رژیم و تغذیه در بهبود افرادی که به الکل و مواد مخدر و داروها اعتیاد دارند:
 همه افرادی که به دفعات الکل و دارو مصرف می کنند، دچار سوء تغذیه می‌شوند.

درک اهمیت نقش تغذیه به بهبود این افراد کمک شایانی می‌کند.دانستن این که فقط چربی‌ها به ازای هر گرم، کالری بیشتری نسبت به الکل تولید می‌کنند، تعجب آور است.

با نوشیدن الکل ، فرد معتاد احساس سیری کرده و مقدار غذای دریافتی‌اش به شدت کاهش می‌یابد بنابراین، این رژیم صرفا کالری مورد نیاز این افراد را تامین می‌کند و از نظر مواد مغذی مورد نیاز، به شدت فقیر است و باعث ایجاد سوء تغذیه می‌شوند.

معتادان به داروها نیز اثرات مشابهی را تجربه می‌کنند. الکل و داروها از جذب و شکسته شدن مناسب مواد مغذی و دفع بهینه ی سموم بدن جلوگیری کرده و در نتیجه باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای سلامتی فرد معتاد می‌شوند.

بازگرداندن سلامتی جسمی و روحی فرد معتاد :
ماهیت بهبودی، تغییر رفتارها وعادات منفی به رفتارها و عادات مثبت است. تغذیه ی مناسب، استراحت و ورزش مناسب، همگی، نقش مهمی را در ایجاد موفقیت آمیز این تغییرات بازی می‌کنند. آموختن چگونگی انتخاب غذاهای سالم در رسیدن فرد به یک شیوه ی زندگی سالم بسیار اهمیت دارد.

به دلیل مسامحه ی معتادان در رژیم غذایی شان، این افراد اختلالات گوارشی مثل اسهال، یبوست و ناتوانی در هضم مناسب غذا را تجربه می‌کنند که در کنار همه ی این موارد بی‌اشتهایی هم وجود دارد.

در نتیجه این افراد برای بازسازی بافتها و اندام‌های صدمه دیده و بازیافتن عملکرد مناسب سیستمهای مختلف بدن مثل سیستم عصبی و گوارشی ، به غذاهایی نیاز دارند که از نظر مواد مغذی غنی باشند.

تغذیه بر روی میل این افراد به داروها و الکل هم تاثیر می‌گذارد :
معتادانی که تازه اعتیاد خود را ترک کرده اند، با میل شدید به داروها و الکل درگیرند. تحقیقات نشان داده است رژیمی که شامل انواع مناسبی از غذاهای پرپروتئین و پر کربوهیدرات باشد می‌تواند تغییر بسیار بزرگی در هوس شدید این افراد به این مواد ایجاد کند.

غذاها بر رفتار تاثیر می‌گذارند. به موازات اسیدهای آمینه، کمبود مواد مغذی دیگری مثل اسید فولیک و دیگر ویتامین‌های گروه ‪ B‬هم تاثیرات شدید و مهمی دارند. شکر و کافئین می‌توانند در ایجاد تغییرات رفتاری فرد دخیل باشند، بنابراین دریافت شکر و کافئین در مراحل اولیه ی ترک، باید محدود شود.

مصرف الکل و داروها از پردازش صحیح دو اسید آمینه ی مهم، تیروزین و تریپتوفان جلوگیری می‌کند.

این دو اسید آمینه مسئول تولید نروترنسمیترهای نوراپی نفرین، دوپامین و سرتونین هستند که در تعادل رفتاری، روانی و احساس سرخوشی فرد ضروری هستند . کاهش سطح این ناقلان عصبی، اثرات منفی بسیاری بر وضعیت روانی و خلق و خوی فرد دارد.

تیروزین پیش ماده ی پیامبرهای عصبی نوراپی نفرین و دوپامین است - پیامبرهای شیمیایی که باعث تیز فهمی و هوشیاری روانی می‌شوند. این آمینواسید جزء اسیدهای آمینه غیرضروری است که در غذاهای پرپروتئینی مثل گوشت، مرغ ، غذاهای دریایی و توفو یافت می‌شود.

تریپتوفان جزء لاینفک تولید سروتونین است که اثر آرامش بخش داشته و وجود آن برای داشتن خواب مناسب اهمیت دارد. تریپتوفان در غذاهایی مثل موز، شیر ، دانه آفتابگردان و همچنین گوشت بوقلمون یافت می‌شود.

منافع ورزش در دوران بهبود :
ورزش همانند تغذیه، اهمیت بسیاری در بهبودی دارد که باید در حد اعتدال انجام شود. به منظور عملکرد بهتربرنامه ورزشی، ورزش باید سازگار با وضعیت بدنی و به صورت مداوم انجام شود بنابراین حداقل چهاربار درهفته و هر بار یک ساعت را به ورزش اختصاص دهید.

ورزش:
؟ میزان متابولیسم افزایش یافته و بنابراین کالری‌ها حتی به هنگام خواب هم به نحو موثرتری می‌سوزند.

؟ ذخایر چربی بدن را سوخته و بافتهای ماهیچه‌ای بیشتری ساخته می‌شود.

سلولهای ماهیچه‌ای از نظر متابولیکی فعالند و کالری می‌سوزانند در حالی که سلولهای چربی از این نظر خنثی هستند.

؟ افزایش اسیدهای چرب آزاد که بدن را قادر می‌سازد که چربی‌های رژیم غذایی را بهتر به مصرف برساند.

؟ کاهش کلسترول تام سرم و افزایش لیپوپروتئین با دانسیته ی بالا(‪) (hdl‬ چربی خوبی است که با کاهش خطر بیماری‌های قلبی در ارتباط است)
؟ کاهش فشارخون
؟ افزایش سطح مواد شیمیایی مغزی مثل آندورفین که باعث بهبود وضعیت روانی فرد می‌شود؟ بنابراین فرد با ورزش هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی تقویت می‌شود.

ورزش‌های ایروبیک (هوازی) باعث می‌شوند که بدن مقدار اکسیژن بیشتری (و به تبع کالری بیشتری) مصرف کرده و به واسطه ی یک تحرک یکنواخت و ثابت، عملکرد قلب و سرعت ضربان آن افزایش یابد.

ورزش‌های هوازی طیف وسیعی از ماهیچه‌های بدن مثل پاها و بازوها را درگیر می کند.

/ 0 نظر / 7 بازدید