فرضیه‌ای جدید در مورد تشکیل حباب ها


یک شبیه‌سازی جدید رایانه‌ای اکنون یک فرضیه را در مورد تشکیل حباب‌ها که از دهه ‪ ۱۹۲۰‬مطرح بوده به چالش می‌کشاند و اعلام می‌کند که حباب‌ها احتمالا ساده‌تر و سریعتر از چیزی که پیش از این تصور می‌شد، تشکیل می‌شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی لایو ساینس، این یافته‌ها که جزئیات آنها در مجله "‪ "Physical Review Letters‬منتشر شده است می‌تواند به درک دقیقتری از "مرحله تغییر ماده از یک حالت به حالت دیگر" که در زمان تشکیل حباب‌ها روی می‌دهد منجر شود و می‌تواند برای صنایعی که برای ساخت محصولات خود به حباب‌ها تکیه می‌کنند، در بردارنده مفاهیم باارزشی باشد.

تصور دانشمندان بر این بود که حباب‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که مولکول‌های پر جنب و جوش مایع، کسیه‌های (هوایی) کم تراکمی را در مایع که حاوی مولکول‌های نسبتا کمتری نسبت به محیطهای اطراف است، ایجاد می‌کنند.

اغلب اوقات سایر مولکول‌ها تنها برای پر کردن این کیسه‌های هوایی هجوم خواهند آورد.

با این وجود احتمالا دسته‌ای از مولکول‌ها نیز بوجود می‌آیند که باعث رشد این کیسه‌های هوایی یا حباب‌ها می‌شوند.

"دیوید کورتی" مهندس شیمی در "دانشگاه پوردو" در ایندیانا این روند را با پیمودن یک کوه مقایسه می‌کند.

طبق نظر وی، یک کیسه هوایی در ته یک طرف کوه (مرحله مایع) به وجود می‌آید و باید از این کوه بالا رود و به مقصدی در طرف دیگر کوه (مرحله بخار) برسد تا به یک حباب تبدیل شود.

کورتی توضیح داد، یک حباب کوچک از یک طرف کوه بالا می‌آید و از یک گذرگاه نسبتا مشخص می‌گذرد و سپس از طرف دیگر کوه همانند یک گلوله برفی پایین می‌آید و حباب‌های بسیار بزرگی می‌سازد.

بر اساس این دیدگاه متعارف، زمانی که حباب از این گذرگاه می‌گذرد، از طرف دیگر کوه شبیه یک گلوله برفی پایین می‌آید و مولکول‌های بیشتری را به خود ملحق می‌کند و بزرگتر می‌شود.

اما کروتی به لایو ساینس گفت، شبیه‌سازی جدید رایانه‌ای نشان می‌دهد که طرف دیگر کوه وجود ندارد.

وی افزود، آنها دریافتند زمانی که حباب از این گذرگاه عبور می‌کند، کوه ناپدید می‌شود.

کروتی گفت، به جای این که حباب از سراشیبی کوه پایین آید به طور مستقیم وارد مرحله بخار می‌شود.

وی افزود، در نتیجه تشکیل حباب احتمالا سریعتر از چیزی که پیش از این تصور می‌شد، رخ می‌دهد.

این تحقیق جدید همچنین نشان می‌دهد که در گذرگاه مجازی یاد شده کوه عریض‌تر و هموارتر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد.

محققان گفتند، این یافته‌ها می‌توانند به بهبود ایمنی صنایعی که برای ساخت محصولات خود بر حباب‌ها تکیه دارند، کمک کنند.

/ 1 نظر / 8 بازدید
همخونه دات کام

------------------------------ پورتال همخونه دات کام افتتاح شد ------------------------------ همخونه دات کام اولین و تنها وب سایت جستجوی خانه دانشجویی در ایران لطفا برای حمایت از همخونه دات کام به ما لینک دهید.