پرتو درمانی سرطان با استفاده از نانو لوله‌ها

عناصر رادیواکتیو (‪ (radionuclides‬عوامل ضد سرطان خوبی هستند، اما این عناصر همان گونه که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، موجب از میان رفتن سلول‌های سالم نیز می‌شوند.

به‌گزارش پایگاه اینترنتی نانو، دانشمندان برای رفع این محدودیت تلاش‌های خود را بر روی انتقال عناصر رادیواکتیو در قالب نانو ذرات به محل هدفشان متمرکز کرده‌اند، چرا که این گونه از ذرات قابلیت هدایت شدن به‌سوی تومورها را دارند.

پژوهش "لون ویلسون" و همکارانش در دانشگاه ‪ ,Rice‬نشان می‌دهد که نانو لوله‌های کربنی بسیار کوتاه، می‌توانند ذرات آلفای عنصر آستاتین (‪ (At212‬را با نیمه عمری برابر ‪ ۷.۲‬ساعت، به خود جذب کنند.

در این پژوهش که مقاله آن در نشریه علمی "‪ "Small‬منتشر شده است، نانو لوله‌های کربنی بسیار کوتاهی با ‪ ۲۰‬تا ‪ ۵۰‬نانومتر طول و یک نانومتر قطر به کار رفته است. زیرا نانو لوله‌های با این ابعاد، ویژگی‌های فیزیکی مهمی دارند که امکان بکارگیری آنها را در درمان سرطان فراهم می‌آورد.

انعطاف پذیری سطح این نانولوله‌های کربنی موجب سازگاری آنها با بافت زنده، فراهم شدن جایگاه‌های اتصال برای محل‌های هدف ونچسبیدن آنهابه یکدیگر می‌شود.

این نانولوله‌ها همچنین به راحتی از غشای سلولی عبور کرده و به سرعت در داخل سلول‌ها تجمع می‌کنند.

به علاوه این نانولوله‌ها توان زیادی برای نگهداری مولکول‌های جذب شده در خود دارند، به گونه‌ای که طبق آزمایش‌ها ‪ ۹۳‬درصد از (‪At212)‬ای را که جذب کرده‌اند، هنگام قرار گرفتن در معرض سرم انسانی و شرایط فیزیولوژیک حفظ خواهند کرد.

/ 0 نظر / 8 بازدید